Ból pourazowy

Co to jest ból pourazowy?

Kontuzje i urazy często zdarzają się podczas aktywnego spędzania czasu. W większości sytuacji są to niegroźne urazy, którym towarzyszą siniaki i stłuczenia. Niekiedy dochodzi również do poważniejszych uszkodzeń, tj. wystąpienia złamań lub zwichnięć. W każdym z powyższych przypadków szybka reakcja pozwoli nam uniknąć bólu i powikłań wynikających z zaniedbania urazu. W zależności od tego, jaki rodzaj kontuzji się nam przytrafił, postępowanie jest inne. W każdym przypadku podejrzenia wystąpienia poważniejszych urazów konieczna może się okazać wizyta u lekarza.

Ból działa jak sygnał alarmowy, ostrzegając organizm przed potencjalnym lub przebytym uszkodzeniem. Dlatego też, ból pełni istotną rolę w zapobieganiu urazom fizycznym. Ból jest podstawowym objawem urazu, jego nieuchronnym następstwem. Natężenie bólu zależy nie tylko od rozległości i ciężkości urazu, ale również od miejsca jego wystąpienia. Dlatego również w przypadku rozległych otarć naskórka lub stłuczenia, które tak często występują podczas upadku, ból może mieć duże natężenie. Jego wystąpienie zmusza nas do podjęcia działań, których celem jest zapobieganie powiększaniu się rozległości zmian po urazie, np. unieruchomienie kończyny po zwichnięciu/złamaniu.

Dlaczego należy zwalczać ból pourazowy?

Ból towarzyszący urazom pojawia się nagle i zwykle ma duże natężenie. Konieczne jest rozpoczęcie możliwie najszybszego leczenia, aby skutecznie uśmierzyć odczuwanie bólu przez pacjenta. Zapobiega to ryzyku przemiany bólu pourazowego w ból przewlekły, ale przede wszystkim pozwala zmniejszyć dyskomfort i cierpienie chorego.

Co jest najczęstszą przyczyną wystąpienia bólu pourazowego?

Stłuczenia

Stłuczenie to jedno z najczęstszych obrażeń, które nie zawsze wymaga pomocy lekarza. Wszelkiego rodzaju stłuczenia dotykające głównie naszych kończyn powstają na skutek działania sił bezpośrednio na tkanki miękkie, takie jak tkanka podskórna czy mięśnie. Siła upadku (np. z roweru) powoduje, że dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest wystąpienie dodatkowo krwiaków i obrzęków.

Skręcenia stawów

Innymi bardzo częstymi kontuzjami są różnego stopnia skręcenia stawów. Stawy jako pewnego rodzaju przeguby lub zawiasy umożliwiają naszemu ciału wykonywanie ruchów. Każdy staw jest otoczony torebką stawową i systemem więzadeł, zapewniających mu zwartość i stabilność. W momencie zadziałania siły skrętnej na staw (np. podczas spacerów lub gry w piłkę, gdy źle postawimy stopę) dochodzi do naciągnięcia, naderwania bądź zerwania występujących tu więzadeł i ścięgien. Typowymi objawami skręcenia stawu są szybko pojawiający się obrzęk, krwiak i silny ból. Najczęściej obserwuje się skręcenia w obrębie stawów: skokowego, kolanowego i drobnych stawów ręki.

Jak powinniśmy postępować podczas pojawienia się bólu pourazowego?

W momencie powstania urazu pamiętajmy, by zdjąć z urażonej kończyny obuwie, oraz biżuterię. Narastający obrzęk może uniemożliwić ich późniejsze zdjęcie, a dodatkowo ucisk przez nie wywierany przyczynia się do zaburzeń krążenia, które wzmagają narastanie obrzęku. Walka z obrzękiem jest początkowo naszym zasadniczym celem. Dlatego też unieśmy uszkodzony staw, by zmniejszyć przepływ krwi, np. podeprzyjmy stopę na krześle. Wskazane są również okłady z lodu na bolący staw. Zimno ma działanie przeciwbólowe i obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając opuchliznę. Na urazy stawowe, przeciążenia sportowe, bóle pojawiające się podczas ruchów (bezkontuzyjne) i stany zapalne tkanek miękkich, naciągnięcia, naderwania mięśni, pomocne są w warunkach domowych m. in. leki w postaci maści lub żelu. Zwichnięcia i złamania – to typy urazów, które wymagają szybkiej konsultacji i interwencji lekarskiej. Objawy są bardzo podobne do skręcenia: ból, szybko narastający obrzęk, zniekształcenie i niemożność wykonania ruchu w zwichniętym stawie.

Jednym z leków zalecanych w miejscowym leczeniu bólu pourazowego, któremu towarzyszy stan zapalny i obrzęk jest MOBILAT® – trójskładnikowy preparat dostępny bez recepty w postaci maści i żelu. Substancje lecznicze zawarte w preparacie MOBILAT® wnikają w tkanki i wywierają miejscowe działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Kontakt

STADA Poland Sp. z o.o.

ul. Krakowiaków 44 , 02-255 Warszawa

Tel.: +48 22 737 79 20

Zgłoszenie działań niepożądanych:

Tel.: + 48 22 737 79 20